Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
<img src="nonflash.gif" width=300 height=60 border=0>

 
Przyroda w fotografii Przyroda w fotografii [wejdź]

 

Termometr szklany płynowyTemperatura jest wskaźnikiem stanu cieplnego materiału lub ciała jednorodnego. Wyraża energię ruchu cząsteczek materiału. Przekazywanie temperatury z jednego medium na drugie, np. z medium mierzonego na czujnik termometryczny, wymaga bliższego kontaktu fizycznego dwóch ciał, w celu uzyskania równowagi cieplnej. Standardowy pomiar temperatury oparty jest na zdolności pewnych materiałów do zmiany ich kształtu, stanu fizycznego lub objętości proporcjonalnie do oddziałującej temperatury.

Termometry bimetaliczne
Pomiar temperatury odbywa się za pomocą układu bimetalicznego wewnątrz czujnika termometrycznego. Element bimetaliczny to dwa nierozerwalnie połączone paski metalu. Każdy z metali ma inny współczynnik rozszerzalności cieplnej. Dzięki temu pasek osiąga krzywiznę proporcjonalną do jego temperatury. Sam system bimetaliczny składa się z paska bimetalicznego zwiniętego śrubowo albo spiralnie, zależnie od rozmiaru czujnika i mierzonej temperatury. Każda zmiana temperatury powoduje obracanie osi przez bimetal. Taki obrót przenoszony jest na wskazówkę tarczy. Termometry bimetaliczne firmy WIKA mogą mierzyć temperatury od -70°C do + 600°C.

Termometry gazowe manometryczne
Układ termometryczny składa się ze zbiornika termometrycznego, kapilary przekaźnikowej i obudowy z rurką Bourdona. System jest utrzymywany pod ciśnieniem za pomocą stosownego czynnika. Jest nim gaz szlachetny obojętny pod ciśnieniem. Każda zmiana temperatury oddziałuje na ciśnienie wewnętrzne układu. Ta zmiana ciśnienia jest mierzona rurką Bourdona i wskazywana na tarczy w postaci jednostek temperatury. Zmiany temperatury otoczenia kompensuje element bimetaliczny wewnątrz obudowy. Termometry manometryczne firmy WIKA mogą mierzyć temperatury od -200°C do +700°C, natomiast termometry firmy KFM od -20°C do +600°C. W termometrach manometrycznych o średnicy tarczy 100mm i 160mm mogą być zamontowane urządzenia stykowo-dżwigniowe (tzw. kontakty) przeznaczone do utrzymania temperatury w przedziale określonym przez nastawne wskazówki urządzenia (np. termometry o przeznaczeniu specjalistycznym do pomiaru i utrzymania temperatury oleju w tranformatorach elektrycznych). Innym specjalistycznym zastosowaniem termometrów manometrycznych są wskaźniki temperatury wody i oleju w pojazdach opartych na silniku Leylanda (np. "Bizon") - termometry TPTO-60 o średnicy tarczy 60mm - produkowane wyłącznie w firmie KFM SA - do nabycia u dystrybutorów KFM (patrz dział „Kontakt”).

Termometry szklane

 

do góry

[Start] [Manometry] [Separatory] [Termometry] [Obudowy] [Higrometry] [Jednostki] [Leksykon] [Inne] [Kontakt] [Linki]

Włodzimierz Olczak © 2002-2011