Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
<img src="nonflash.gif" width=300 height=60 border=0>

 
 

Manometr przeponowy

   Użycie separatorów przeponowych umożliwia stosowanie ciśnieniomierzy, przekaźników ciśnienia, przetworników ciśnienia nawet w najtrudniejszych warunkach technicznych. Istnieje szeroki wybór modeli separatorów przeponowych, wykonywane są z różnego rodzaju materiałów o wysokiej trwałości. Wykonana ze stosownego materiału przepona oddziela pomiarowane medium od ciśnieniomierza, a ciecz dobrana odpowiednio do konkretnego zastosowania hydraulicznie przekazuje ciśnienie do czujnika przyrządu pomiarowego. Po zamontowaniu separatora w dalszym ciągu można dokonywać precyzyjnych pomiarów ciśnienia w zakresach od ok.10 mbar do 1600 bar nawet w ekstremalnych temperaturach od -90°C do +400°C.

Przykładowe zastosowania separatorów

  • Mierzone medium jest korozyjne - nie może przedostać się do wnętrza normalnego czujnika pomiarowego.
  • Mierzone medium ma dużą lepkość, co uniemożliwia jego wejście normalnym króćcem manometru.
  • Mierzone medium jest niejednorodne lub zawiera cząstki zawieszone które mogą zatkać króciec lub osadzić się wewnątrz czujnika pomiarowego
  • Mierzone medium ma tendencję do krystalizowania.
  • Mierzone medium ma tendencję do polimeryzacji
  • Temperatura mierzonego medium uniemożliwia wykonanie pomiaru bezpośredniego. Temperatura może wykraczać poza możliwości istniejących przyrządów ciśnieniowych lub jej wpływ może zafałszować odczyt wskazań.
  • Trzeba zachować dany stopień czystości higienicznej układu ciśnieniowego. Wpuszczany montaż separatora zapobiega powstawaniu jam i pustych powierzchni.
  • Mierzone medium jest toksyczne lub wyciek medium może spowodować zanieczyszczenie środowiska. Ochronę stanowi separator chemiczny o stosownej konstrukcji.
  • Układ ciśnieniowy ma wysokie przeciążenia standardowo albo w wyniku niesprawnego działania. Separator chemiczny z wydzielonym łożyskiem membranowym niweluje nadmiar ciśnienia i chroni przyrząd.

Kliknij aby powiększyć   Przyrząd pomiarowy może być standardowym manometrem (patrz rysunek), albo nowoczesnym elektronicznym przetwornikiem ciśnienia. Układ pomiarowy jest napełniony stosowną cieczą. Ciśnienie wywierane na membranę jest przekazywane hydraulicznie do elementu odbiorczego przyrządu pomiarowego.
   Przyrząd pomiarowy może być zamontowany bezpośrednio na separatorze chemicznym albo przyłączony do niego za pomocą kapilary. Oprócz możliwości prowadzenia odczytów na odległość, kapilara izoluje również przyrząd od gorących cieczy pod ciśnieniem, aczkolwiek w pewnym stopniu wpływa na długość czasu odczytu przyrządu.
   Po napełnieniu i kalibracji hermetycznie uszczelniony separator chemiczny nie może być demontowany!
   Membrana, dolna część korpusu i pierścienie uszczelniające (tam gdzie są stosowane) mające bezpośredni kontakt z mierzonym medium są wykonane z materiałów odpornych na działanie ciśnienia, temperatury i możliwych reakcji chemicznych z medium. Ciecz trasmisyjna jest zwykle odseparowana, jakkolwiek w przypadku zużycia czy zniszczenia membrany może przedostać się do mierzonego medium. Z tego względu, jej wybór powinien by ć uwarunkowany zgodnością z mierzonym medium. Ma to szczególne znaczenie w przypadku stosowania separatora chemicznego w przemyśle spożywczym. Dostępnych jest wiele różnych cieczy wypełniających, mających zastosowanie w różnorakich systemach.

Typy separatorów chemicznych

   Na podstawie doświadczenia wyodrębniono trzy podstawowe typy separatorów chemicznych, mających zastosowanie niemal we wszystkich instalacjach.Wybór danego typu zależy nie tylko od łatwości montażu ale przede wszystkim od warunków ciśnieniowych i wymaganej dokładności pomiaru (patrz rysunek).

Separatory membranowe

Separator przeponowy

   Separatory typu membranowego przeznaczone są do wszystkich mediów korozyjnych, gorących i lepkich. Wersja standardowa posiada przyłącze śrubowe do dolnej części korpusu oraz kołnierz montażowy jako przyłącze ciśnieniowe do mediów, które mogłyby tworzyć złogi pod membraną. Dostępne są wszystkie kołnierze spełniające wymogi norm krajowych i międzynarodowych (patrz rysunek).
   Separator membranowy typu kołnierzowego - membrana jest integralną częścią standardowego kołnierza, wpuszczoną w powierzchnię uszczelniającą kołnierza. Takie rozwiązanie ułatwia montaż, a membrana ma pełny kontakt z mierzonym medium (patrz rysunek).
   Separator chemiczny ogniwowy typu przekładkowego - membrana ma rozmiar równy powierzchni uszczelniającej standardowego kołnierza. Po zainstalowaniu separator zostaje ściśnięty między kołnierzem montażowym i standardową zaślepką kołnierzową. Zaślepka może być wykonana z materiału gorszego gatunku, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu z medium (patrz rysunek).
   Separator chemiczny membranowy z wypustem - wypust rurowy posiada gładkie powierzchnie wewnętrzne stosowne do zbiorników ciśnieniowych o grubych ściankach lub izolacji. Dostępne są wersje z pełnym kołnierzem jak również typy przekładkowe, ściskane w podobny sposób co w typie ogniwowym (patrz rysunek).
   Separatory chemiczne membranowe znajdują zastosowanie przy wartościach ciśnienia do 600 bar i temperatury do 400°C.

Separatory rurowe

Separator rurowy

   Separatory rurowe nadają się szczególnie dla mediów o burzliwym przepływie i dużej lepkości. Separator stanowi integralną część rurociągu, dzięki czemu nie zaburza przepływu mierzonego medium. Korpus separatora składa się z bębna o średnicy odpowiadającej rozmiarowi powierzchni uszczelniającej standardowego kołnierza. Separator posiada część z osłoną cylindryczną, do której na całej płaszczyźnie przyspawana jest komora o cienkich ściankach. Po zamontowaniu separator rurowy zostaje ściśnięty miedzy dwoma standardowymi kołnierzami montażowymi (patrz rysunek).
   Separatory chemiczne rurowe znajdują zastosowanie przy wartościach ciśnienia do 400 bar i temperatury do 400°C.

Separatory komorowe

   Ten typ separatora przeznaczony jest przede wszystkim do mediów niejednorodnych, płynących, ponieważ jest zanurzony bezpośrednio w medium. W porównaniu z innymi separatorami zajmuje wyjątkowo mało miejsca. Ciśnienie jest rejestrowane "w czasie rzeczywistym". Separator składa się z owalnej rurki będącej czujnikiem, zamkniętej z jednej strony, z przyspawanym do niej elementem łącznikowym. W celu stabilizacji czujnik ma przymocowany wspornik. Przyłączenie do punktu pomiarowego odbywa się za pomocą gwintu wewnętrznego i zewnętrznego (patrz rysunek).
   Maksymalny zakres ciśnienia wynosi 1600 bar, a zwykły limit temperatury + 400°C.

 

do góry

[Start] [Manometry] [Separatory] [Termometry] [Obudowy] [Higrometry] [Jednostki] [Leksykon] [Inne] [Kontakt] [Linki]

Włodzimierz Olczak © 2002-2011